Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemPortalLatest imagesTražiRegistruj sePristupi
Dobrodošli na forum Maleni ljudi, forum o najvećem čudu sveta-detetu..Registrujte se i uživajte sa nama..ćaskajmo o različitim temama..potrebno je samo da se registrujete...nakon toga se ulogujete i sa nama ste...
Zadnje teme
» Kaladont...
Temperatura Icon_minitimePet Avg 02, 2013 3:26 pm od čupe

» Kako smo se upoznali..
Temperatura Icon_minitimeSub Jun 11, 2011 12:43 am od Mirka

» Bla, bla:)
Temperatura Icon_minitimePon Mar 28, 2011 3:12 pm od blanka

» Moje misljenje o forumasicama
Temperatura Icon_minitimePet Mar 25, 2011 9:43 pm od blanka

» Oceni smajlijem osobu iznad :)
Temperatura Icon_minitimePet Mar 25, 2011 9:41 pm od blanka

» Roditeljski dodatak
Temperatura Icon_minitimeČet Mar 24, 2011 10:11 am od Sanjiva

» Slike lepog cveća
Temperatura Icon_minitimeNed Mar 20, 2011 10:54 pm od Sanjiva

» Vežbe za jednostavniji porođaj
Temperatura Icon_minitimeNed Mar 20, 2011 5:03 pm od Sanjiva

» Crtani filmovi
Temperatura Icon_minitimeNed Mar 20, 2011 12:26 pm od Sanjiva

Naj bolji poslanici
Clara82
Temperatura I_vote_lcapTemperatura Pink-s10Temperatura I_vote_rcap 
Sanjiva
Temperatura I_vote_lcapTemperatura Pink-s10Temperatura I_vote_rcap 
blanka
Temperatura I_vote_lcapTemperatura Pink-s10Temperatura I_vote_rcap 
Zak
Temperatura I_vote_lcapTemperatura Pink-s10Temperatura I_vote_rcap 
MamaLeki
Temperatura I_vote_lcapTemperatura Pink-s10Temperatura I_vote_rcap 
Milena
Temperatura I_vote_lcapTemperatura Pink-s10Temperatura I_vote_rcap 
Mama 3
Temperatura I_vote_lcapTemperatura Pink-s10Temperatura I_vote_rcap 
Mirka
Temperatura I_vote_lcapTemperatura Pink-s10Temperatura I_vote_rcap 
BoMbica
Temperatura I_vote_lcapTemperatura Pink-s10Temperatura I_vote_rcap 
NINA
Temperatura I_vote_lcapTemperatura Pink-s10Temperatura I_vote_rcap 

 

 Temperatura

Ići dole 
+3
Clara82
Zak
MamaLeki
7 posters
AutorPoruka
MamaLeki

MamaLeki


Broj poruka : 179
Datum upisa : 02.02.2011

Temperatura Empty
PočaljiNaslov: Temperatura   Temperatura Icon_minitimeČet Feb 03, 2011 2:31 pm

Antibiotike treba davati tek ako ih preporuči lekar, a za skidanje temperature koristite sirupe, dvotrećinski rastvor alkohola i tuširanje mlakom vodom, savetuje dr Olivera Todorović, pedijatar.

Temperatura 13429_decatemp_if
Povišena temperatura kod dece čest je simptom mnogih bolesti, a tokom zimskih meseci jedan je od najčešćih razloga za vođenje deteta predškolskog uzrasta pedijatru.
Dr Olivera Todorović, pedijatar u Domu zdravlja „Dr Milutin Ivković“ u Borči, objašnjava da je visoka temperatura kod najmlađih najčešće posledica virusne ili bakterijske infekcije.

OBLAČITE IH KAO I SEBE
Roditelji su, ukazuje naša sagovornica, skloni da za vreme hladnih dana pretopljavaju decu.
– Oni često misle da je deci hladnije nego njima, pa pregrejavaju stanove ili im oblače previše odeće. To je pogrešno jer deca imaju isti termoregulacioni sistem kao i odrasli. Temperatura u stanu ne bi trebala da bude veća od 22–23 stepena, a u prostoriji gde se dete kupa za dva, tri stepena viša. Neka deca su zimogrožljiva, a neka lakše podnose niske temperature, što je vrlo često nasledno, pa roditelji i na to treba da obrate pažnju – kaže dr Todorović.
SIRUPI, ALKOHOL, TUŠIRANJE
Ona savetuje roditeljima da, kada temperatura pređe 37,5 stepeni, treba pažljivo pratiti stanje deteta i temperaturu češće meriti, ali je ne treba skidati.
– S obaranjem temperature kreće se tek kada ona dostigne 38,5 stepeni. Za to mogu da posluže sirupi za skidanje temperature, kao što su „brufen“, „ibuprofen“ ili „paracetamol“, koji smeju da se koriste i bez konsultacije s lekarom. Osim sirupa, pomaže i stavljanje obloga napravljenih od dve mere alkohola i jedne mere vode. Dobro je i tuširati dete polumlakom vodom, posle čega ga ne treba pretopljavati – kaže doktorka.
Za razliku od sirupa koji se detetu mogu dati i pre posete lekaru, to nikada ne treba činiti s antibioticima jer se oni daju isključivo ako ih preporuči lekar.

OBIČAN TERMOMETAR NAJPOUZDANIJI
Ona naglašava da je takođe pogrešno prestati sa davanjem sirupa za temperaturu čim dete počne da pije antibiotike.
– Roditelji greše ako tako postupaju jer sirup za obaranje temperature treba davati sve dok ona ne padne – ukazuje dr Todorović.
Njen je savet da temperaturu treba meriti običnim termometrom sa živinim stubom koji se stavlja ispod pazuha i drži pet minuta jer je on pouzdaniji od termometara koji se stavljaju na čelo ili u usta.
Na pitanje zašto je temperatura obično veća u večernjim satima, doktorka kaže da se ovo naročito dešava u slučajevima bakterijskih infekcija jer se uveče ljudski organizam umiri, pa su bakterije aktivnije.
Nazad na vrh Ići dole
Zak

Zak


Lav Broj poruka : 216
Datum upisa : 03.02.2011
Godina : 34
Lokacija : Francuska

Temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: Temperatura   Temperatura Icon_minitimeČet Feb 03, 2011 7:27 pm

Naša Tića je imala temperaturu samo po primanju vakcine. Davali su nam sirup i to u slučaju ako ima temperaturu ali ako mnogo plače i kupala sam je u malo mlačiju vodu. Često sam joj davala da siše i to je uglavnom bilo to. Noću se budila malo češće nego pre i imali smo problema sa uspavljivanjem ali uglavnom za dva tri dana sve prodje!
Nazad na vrh Ići dole
Clara82

Clara82


Vaga Broj poruka : 516
Datum upisa : 31.01.2011
Godina : 41
Lokacija : Jagodina

Temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: Temperatura   Temperatura Icon_minitimeNed Feb 06, 2011 9:49 pm

Uh..Veljko je prvu temperaturu imao sa nepunih mesec dana..tada smo išli kod dr dobio je Eferalgan sirup, a temperaturu smo merili rektalno..
Nazad na vrh Ići dole
Dabolu

Dabolu


Broj poruka : 24
Datum upisa : 07.02.2011

Temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: Temperatura   Temperatura Icon_minitimePon Feb 07, 2011 1:19 pm

Ne znam kakva je situacija u Srbiji ali ovdje u Crnoj Gori grip uveliko hara. Bolnice su prepune narocito djecija klinika. Bas se plasim. Preduzela sam sve mjere opreza ali ipak nikad se ne zna...
Jedva cekam da prodje ova zima, sledecu cemo vec biti veci i jaci.
Nazad na vrh Ići dole
Sanjiva

Sanjiva


Strelac Broj poruka : 391
Datum upisa : 31.01.2011
Godina : 44
Lokacija : Beograd

Temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: Temperatura   Temperatura Icon_minitimePon Feb 07, 2011 2:46 pm

Nas je uhvatio, virus, borimo se sa temperaturom trenutno
Nazad na vrh Ići dole
Clara82

Clara82


Vaga Broj poruka : 516
Datum upisa : 31.01.2011
Godina : 41
Lokacija : Jagodina

Temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: Temperatura   Temperatura Icon_minitimeUto Feb 08, 2011 2:00 am

Uh bwe Sanjči, samo polako, probaj sa nim oblogama od komove rakije, nama je to pomoglo i često ga tuširaj..
Nazad na vrh Ići dole
blanka

blanka


Bik Broj poruka : 386
Datum upisa : 01.02.2011
Godina : 37
Lokacija : Novi Sad

Temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: Temperatura   Temperatura Icon_minitimeČet Feb 10, 2011 5:17 pm

hvala Bogu jos nisam imala iskustvo sa T nadam se i da necu bar dok bebica malo ne ojaca, al u svakom slucaju dobro je cuti savete Smile
Nazad na vrh Ići dole
MamaLeki

MamaLeki


Broj poruka : 179
Datum upisa : 02.02.2011

Temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: Temperatura   Temperatura Icon_minitimePet Feb 11, 2011 2:26 pm

Jednom smo imali temperaturu,ne ponovilo se!
Nazad na vrh Ići dole
Mama 3

Mama 3


Škorpija Broj poruka : 94
Datum upisa : 02.02.2011
Godina : 47
Lokacija : Beograd

Temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: Temperatura   Temperatura Icon_minitimeNed Mar 20, 2011 7:22 am

Evo mi sad lecimo temperaturu kod Stefana, koju je dobio zbog upale uva. Isla je cak na 39,6. Uspesno smo skidali sirupima Brufen i Paracetamol. Dr me je posavetovala da im dajem jednom brufen, pa jednom paracetamol ili febricet, jer deluju na razlicite bakterije (ili sta vec), pa bi time pokrili ceo spektar. Mogu vam reci da od tada nemamo problema sa skidanjem t. Tacno se vidi odmah koji sirup bolje deluje i taj posle nastavimo da koristimo.
Svakako treba znati da sve te sirupe (za skidanje t) smemo davati najcesce na 4 sata, a preporucljivo je na 6 sati. Kolicina zavisi od uzrasta.
I uvek treba probati i sa narodnim lekovima, jer ih ima dosta, a manje stete decijem organizmu od ovih hemija koje im dajemo. Mogu da potvrdim da su vrlo uspesni u skidanju t. Na primer mesavina alkohola i vode, rakije (komova) i voda (ovim rastvorom masirati dete, a zatim uviti u neki carsav), Projino brasno i sirce (pomesaju se pa se stave na neku krpicu i onda na dlanove i stopala odozdo, preko toga se stavi suva krpa pa se obuje carapica i ostavi se da odstoji neko vreme- za to vreme se sve osusi pa skidati oprezno da se ne raspe ono brasno), cula sam da moze i da se izrenda krompir i da se stavi detetu na stopala(kao kod projinog bras. i sirceta) ali nisam probala, pa ne znam da li i kako deluje.
Ne mogu sad svega da se setim, ali dopisacu ako se setim jos neceg.
Nazad na vrh Ići dole
Sanjiva

Sanjiva


Strelac Broj poruka : 391
Datum upisa : 31.01.2011
Godina : 44
Lokacija : Beograd

Temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: Temperatura   Temperatura Icon_minitimeNed Mar 20, 2011 11:42 am

Ja za krompir znam, da se isece na kolutove, naredja na krpu i stavi na celo, provereno, tako je moja mama nama skidala temperaturu, a i ja mojoj deci.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Temperatura Empty
PočaljiNaslov: Re: Temperatura   Temperatura Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Temperatura
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: Dete od glave do pete... :: Bolesti, povrede, vakcinacija-
Skoči na: