Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemPortalLatest imagesTražiRegistruj sePristupi
Dobrodošli na forum Maleni ljudi, forum o najvećem čudu sveta-detetu..Registrujte se i uživajte sa nama..ćaskajmo o različitim temama..potrebno je samo da se registrujete...nakon toga se ulogujete i sa nama ste...
Zadnje teme
» Kaladont...
Dozvoljeni lekovi u trudnoći Icon_minitimePet Avg 02, 2013 3:26 pm od čupe

» Kako smo se upoznali..
Dozvoljeni lekovi u trudnoći Icon_minitimeSub Jun 11, 2011 12:43 am od Mirka

» Bla, bla:)
Dozvoljeni lekovi u trudnoći Icon_minitimePon Mar 28, 2011 3:12 pm od blanka

» Moje misljenje o forumasicama
Dozvoljeni lekovi u trudnoći Icon_minitimePet Mar 25, 2011 9:43 pm od blanka

» Oceni smajlijem osobu iznad :)
Dozvoljeni lekovi u trudnoći Icon_minitimePet Mar 25, 2011 9:41 pm od blanka

» Roditeljski dodatak
Dozvoljeni lekovi u trudnoći Icon_minitimeČet Mar 24, 2011 10:11 am od Sanjiva

» Slike lepog cveća
Dozvoljeni lekovi u trudnoći Icon_minitimeNed Mar 20, 2011 10:54 pm od Sanjiva

» Vežbe za jednostavniji porođaj
Dozvoljeni lekovi u trudnoći Icon_minitimeNed Mar 20, 2011 5:03 pm od Sanjiva

» Crtani filmovi
Dozvoljeni lekovi u trudnoći Icon_minitimeNed Mar 20, 2011 12:26 pm od Sanjiva

Naj bolji poslanici
Clara82
Dozvoljeni lekovi u trudnoći I_vote_lcapDozvoljeni lekovi u trudnoći Pink-s10Dozvoljeni lekovi u trudnoći I_vote_rcap 
Sanjiva
Dozvoljeni lekovi u trudnoći I_vote_lcapDozvoljeni lekovi u trudnoći Pink-s10Dozvoljeni lekovi u trudnoći I_vote_rcap 
blanka
Dozvoljeni lekovi u trudnoći I_vote_lcapDozvoljeni lekovi u trudnoći Pink-s10Dozvoljeni lekovi u trudnoći I_vote_rcap 
Zak
Dozvoljeni lekovi u trudnoći I_vote_lcapDozvoljeni lekovi u trudnoći Pink-s10Dozvoljeni lekovi u trudnoći I_vote_rcap 
MamaLeki
Dozvoljeni lekovi u trudnoći I_vote_lcapDozvoljeni lekovi u trudnoći Pink-s10Dozvoljeni lekovi u trudnoći I_vote_rcap 
Milena
Dozvoljeni lekovi u trudnoći I_vote_lcapDozvoljeni lekovi u trudnoći Pink-s10Dozvoljeni lekovi u trudnoći I_vote_rcap 
Mama 3
Dozvoljeni lekovi u trudnoći I_vote_lcapDozvoljeni lekovi u trudnoći Pink-s10Dozvoljeni lekovi u trudnoći I_vote_rcap 
Mirka
Dozvoljeni lekovi u trudnoći I_vote_lcapDozvoljeni lekovi u trudnoći Pink-s10Dozvoljeni lekovi u trudnoći I_vote_rcap 
BoMbica
Dozvoljeni lekovi u trudnoći I_vote_lcapDozvoljeni lekovi u trudnoći Pink-s10Dozvoljeni lekovi u trudnoći I_vote_rcap 
NINA
Dozvoljeni lekovi u trudnoći I_vote_lcapDozvoljeni lekovi u trudnoći Pink-s10Dozvoljeni lekovi u trudnoći I_vote_rcap 

 

 Dozvoljeni lekovi u trudnoći

Ići dole 
+3
Sanjiva
Zak
Milena
7 posters
AutorPoruka
Milena

Milena


Rak Broj poruka : 141
Datum upisa : 31.01.2011
Godina : 36
Lokacija : Beograd

Dozvoljeni lekovi u trudnoći Empty
PočaljiNaslov: Dozvoljeni lekovi u trudnoći   Dozvoljeni lekovi u trudnoći Icon_minitimePon Jan 31, 2011 6:31 pm

U trudnoći, kao i u bilo koje drugo vreme, žena može imati zdravstvenih problema - samo što se u toku trudnoće često boji da uzme bilo koji lek. Tako može nastati problem ne samo za nju već i za partnera, kome, naravno, nije nimalo lako da gleda voljenu osobu kako se muči a ne sme da uzme ni aspirin.

Srećom, nemali broj lekova je ipak dozvoljen u trudnoći, tako da niti je trudnica prinuđena da pati, niti su njeni ukućani osuđeni da je bespomoćno gledaju kako se muči. Koje, dakle, lekove žena u drugom stanju sme da uzima, a koje bi morala da izbegava?

Naravno, u principu nije dobra ideja kljukati se lekovima, u trudnoći ili ne. Ipak, neki lekovi su tokom trudnoće naročito štetni, jer mogu uzrokovati malformacije ploda, ili čak i njegovu smrt, a i trudnica može doživeti različite neprijatne nuspojave. Lekovi koje bi iz ovih razloga svakako trebalo izbegavati tokom trudnoće su sedativi, citostatici, hormonski preparati, anksiolitici i neki antikonvulzivi. Mnoge žene se boje antibiotika, ali ako se uzimaju u prepisanoj, terapijskoj dozi, nema dokaza da će štetiti plodu. Ukoliko je neophodan analgetik, paracetamol je dozvoljen.

Tokom trudnoće, česti "pratioci" u različitim njenim fazama su nesanica, glavobolja, mučnina i/ili bolovi u leđima. Tada pomaže promena načina ishrane, uzimanje češćih a manjih obroka, konsumiranje "suve" hrane, izbegavanje jakih mirisa i začina, kao i masne i konzervirane hrane. Pomažu i šetnja i blago vežbanje, a kao pomoć mogu da posluže i biljni čajevi - dozvoljeno je konsumirati ih sve, izuzev velikih količina crnog čaja.

U trudnoći se, kao i inače, može desiti vaginalna infekcija. Tada je svakako neophodno posetiti ginekologa, koji će odrediti terapiju - u principu, smeju da se uzimaju i oralni medikamenti i vaginalete, samo što ništa od toga ne sme da se uzima samoinicijativno.

I prehlada je nešto što se lako može desiti. Prečest je običaj da se za svaku prehladu samoinicijativno i potpuno nepotrebno uzimaju antibiotici; u slučaju prehlade, najbolje je otići lekaru, koji će tražiti potrebne analize kako bi se mikrobiološkim pregledom izolovali uzročnici i otkrilo na koje su antibiotike osetljivi. Ako ispadne da se radi o virusnoj infekciji, tu nikakvi antibiotici ne pomažu. Povišena temperatura i uobičajeni simptomi prehlade sami po sebi nisu razlog za posezanje za antibioticima.

Čest problem u trudnoći je opstipacija, ali laksativi tada uopšte nisu poželjni. Ipak, to ne znači da trudnica mora da pati zbog zatvora - ovu neprijatnu pojavu moguće je preduprediti pravilnim režimom ishrane. Treba unositi žitarice, tečnosti, mahunasto i sirovo povrće, voće. Onoliko koliko to fizičko stanje trudnice dopušta, bitna je i fizička aktivnost.
Nazad na vrh Ići dole
Zak

Zak


Lav Broj poruka : 216
Datum upisa : 03.02.2011
Godina : 34
Lokacija : Francuska

Dozvoljeni lekovi u trudnoći Empty
PočaljiNaslov: Re: Dozvoljeni lekovi u trudnoći   Dozvoljeni lekovi u trudnoći Icon_minitimePet Feb 04, 2011 12:53 am

Ja sam pila samo vitamine - gvoždje i još neke... Uvek sam imala problem sa stolicom! Kažu da je zbog gvoždja!
Nazad na vrh Ići dole
Sanjiva

Sanjiva


Strelac Broj poruka : 391
Datum upisa : 31.01.2011
Godina : 44
Lokacija : Beograd

Dozvoljeni lekovi u trudnoći Empty
PočaljiNaslov: Re: Dozvoljeni lekovi u trudnoći   Dozvoljeni lekovi u trudnoći Icon_minitimePet Feb 04, 2011 12:55 am

I ja, a za zatvor, musli natopljen u jogurt, pomaze provereno! U osmom mesecu sam zakacila konjuktivitis, ali nisam htela da stavljam kapi vec sam ispirala oci cajem od kamilice. Protiv sam uzimanja lekova u trudnoci, osim kad bas mora.
Nazad na vrh Ići dole
Mama 3

Mama 3


Škorpija Broj poruka : 94
Datum upisa : 02.02.2011
Godina : 47
Lokacija : Beograd

Dozvoljeni lekovi u trudnoći Empty
PočaljiNaslov: Re: Dozvoljeni lekovi u trudnoći   Dozvoljeni lekovi u trudnoći Icon_minitimePet Feb 04, 2011 2:35 am

Sanjiva ::
Protiv sam uzimanja lekova u trudnoci, osim kad bas mora.
Sa ovim se slazem i samo da dodam da sam pila za temperaturu ili kad sam imala neke bolove (zubobolja, glavobolja) Febricet ili Paracetamol
Nazad na vrh Ići dole
Clara82

Clara82


Vaga Broj poruka : 516
Datum upisa : 31.01.2011
Godina : 41
Lokacija : Jagodina

Dozvoljeni lekovi u trudnoći Empty
PočaljiNaslov: Re: Dozvoljeni lekovi u trudnoći   Dozvoljeni lekovi u trudnoći Icon_minitimePet Feb 04, 2011 2:41 am

Ja sam bila više puta prehladjena u toku ove druge trudnoće, ali nisam pila ništa od lekova, već samo prirodno, beli luk, kivi, karamelisano mleko hihi Dozvoljeni lekovi u trudnoći 232258
Nazad na vrh Ići dole
Mama 3

Mama 3


Škorpija Broj poruka : 94
Datum upisa : 02.02.2011
Godina : 47
Lokacija : Beograd

Dozvoljeni lekovi u trudnoći Empty
PočaljiNaslov: Re: Dozvoljeni lekovi u trudnoći   Dozvoljeni lekovi u trudnoći Icon_minitimePet Feb 04, 2011 2:49 am

Ja sam imala uzasan problem sa jednim zubom, ali sam napisala za ove lekove cisto da se zna da su dozvoljeni u trudnoci. Prehlade i sl. ja lecim, kao i ti prvo narodnim lekovima, prirodnim vitaminima i za lek samo samo u slucaju velike nuzde. Pozdravljam i podrzavam tvoj nacin lecenjaDozvoljeni lekovi u trudnoći 926598
Nazad na vrh Ići dole
Zak

Zak


Lav Broj poruka : 216
Datum upisa : 03.02.2011
Godina : 34
Lokacija : Francuska

Dozvoljeni lekovi u trudnoći Empty
PočaljiNaslov: Re: Dozvoljeni lekovi u trudnoći   Dozvoljeni lekovi u trudnoći Icon_minitimeSub Feb 05, 2011 11:52 am

Ipak je najbolje prirodno!
Nazad na vrh Ići dole
blanka

blanka


Bik Broj poruka : 386
Datum upisa : 01.02.2011
Godina : 37
Lokacija : Novi Sad

Dozvoljeni lekovi u trudnoći Empty
PočaljiNaslov: Re: Dozvoljeni lekovi u trudnoći   Dozvoljeni lekovi u trudnoći Icon_minitimeČet Feb 10, 2011 3:46 pm

ja sam se trudila u trudnoci da ne pijem lekove, hvala bogu pa nisam morala, ali sam pila febricet dok sam dojila i dr mi je rekla da to mogu trudnice i dojilje
Nazad na vrh Ići dole
MamaLeki

MamaLeki


Broj poruka : 179
Datum upisa : 02.02.2011

Dozvoljeni lekovi u trudnoći Empty
PočaljiNaslov: Re: Dozvoljeni lekovi u trudnoći   Dozvoljeni lekovi u trudnoći Icon_minitimePet Feb 25, 2011 6:22 pm

Za Paracetamol znam da može u trudnoći, ja sam ga pila zbog zuba, e sad za ove ostale ne znam.
Nazad na vrh Ići dole
Sanjiva

Sanjiva


Strelac Broj poruka : 391
Datum upisa : 31.01.2011
Godina : 44
Lokacija : Beograd

Dozvoljeni lekovi u trudnoći Empty
PočaljiNaslov: Re: Dozvoljeni lekovi u trudnoći   Dozvoljeni lekovi u trudnoći Icon_minitimeSub Feb 26, 2011 10:24 am

Ostale nikako prva tri meseca, a kasnije samo uz strogu konrolu lekara.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Dozvoljeni lekovi u trudnoći Empty
PočaljiNaslov: Re: Dozvoljeni lekovi u trudnoći   Dozvoljeni lekovi u trudnoći Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
Dozvoljeni lekovi u trudnoći
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Oprezno sa lekovima u trudnoći
» Zatvor u trudnoci
» Mucnina u trudnoci
» Testovi u trudnoci
» Unošenje tečnosti u trudnoći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: Trudnoća... :: Lekovi u trudnoći-
Skoči na: