PrijemPortalKalendarČesto Postavljana PitanjaTražiLista članovaKorisničke grupeRegistruj sePristupi
Dobrodošli na forum Maleni ljudi, forum o najvećem čudu sveta-detetu..Registrujte se i uživajte sa nama..ćaskajmo o različitim temama..potrebno je samo da se registrujete...nakon toga se ulogujete i sa nama ste...
Zadnje teme
» Kaladont...
Pet Avg 02, 2013 3:26 pm od čupe

» Kako smo se upoznali..
Sub Jun 11, 2011 12:43 am od Mirka

» Bla, bla:)
Pon Mar 28, 2011 3:12 pm od blanka

» Moje misljenje o forumasicama
Pet Mar 25, 2011 9:43 pm od blanka

» Oceni smajlijem osobu iznad :)
Pet Mar 25, 2011 9:41 pm od blanka

» Roditeljski dodatak
Čet Mar 24, 2011 10:11 am od Sanjiva

» Slike lepog cveća
Ned Mar 20, 2011 10:54 pm od Sanjiva

» Vežbe za jednostavniji porođaj
Ned Mar 20, 2011 5:03 pm od Sanjiva

» Crtani filmovi
Ned Mar 20, 2011 12:26 pm od Sanjiva

Naj bolji poslanici
Clara82

Sanjiva

blanka

Zak

MamaLeki

Milena

Mama 3

Mirka

BoMbica

NINA

Delite | 

Kako deca vide razvod?

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Clara82

Vaga Broj poruka : 516
Datum upisa : 31.01.2011
Godina : 34

PočaljiNaslov: Kako deca vide razvod?   Čet Feb 03, 2011 9:28 pm

Dugo sam pretraživala, tražila da vidim..zanima me kako deca vide razvod..u mom slučaju Steva je bio jako mali, pa možda i nije shvatao šta se dogadja, tako da je sve prošlo kako treba..vidja se sa ocem sada, ok sve to podnosi..šta vi mislite o tome? Evo malo texta o tome..

U našoj kulturi je uobičajeno da roditelji veoma jasno pokazuju maloj deci koliko ih mnogo vole. Na osnovu takvog ponašanja, deca stiču doživljaj da su centar sveta svojih roditelja, da je njihovim mamama i tatama najvažnije kako se ona osećaju. I zato, kada se mama i tata
odluče na razvod ili razdvajanje, deca to mogu doživeti veoma traumatično.

Često se dešava da roditelji koji žive u potpuno nezadovoljavajućem braku ili vezi, odbijaju da se razvedu upravo kako ne bi svom detetu uzrokovali traumu. Dilemu da li da dete bude žrtva razvoda ili da oni budu žrtva lošeg braka, razrešavaju tako što žrtvuju sebe. Svaki razvod je veoma bolan za sve uključene, pa i za decu, ali taj bol ne mora ostaviti negativne posledice. Dete ne mora biti žrtva razvoda i razvod ne mora negativno obeležiti njegovu buduću ličnost.

Deca ne reaguju na neki događaj kao takav, već na ono značenje i važnost koje pripisuju tom događaju. Posledice na osobu ne ostavlja događaj kao takav već njeni uopšteni zaključci o sebi, drugima i svetu, nastali na osnovu tog događaja. I zato je veoma važno saznati kako razmišlja dete
čiji su roditelji u procesu razdvajanja. Što je dete mlađe, pogrešni zaključci su verovatniji. Roditelji koji se razdvajaju treba razgovorom da pomognu detetu da ne napravi takve zaključke koji će mu kasnije u životu štetiti.

Tipično je da deca pogrešno preuzimaju odgovornost i sebe krive za razvod. Nije neuobičajeno da dete razmišlja: „Ja sam kriv što je tata otišao. Tata je otišao zato što me ne voli dovoljno. Da me je dovoljno voleo, ostao bi sa mamom samo zato što mene voli. Da sam ja bio bolji dečak, on bi me više voleo. Ovako je otišao zato što ja nisam bio dovoljno dobar.”

Pogrešno smatrajući da je roditeljska ljubav prema njima nešto što je sasvim dovoljno da mama i tata ponovo žive zajedno u slozi, deca razdvojenih roditelja često ulaze u ulogu „porodičnog terapeuta” koji pokušava da ih ponovo spoji. A kako ne uspevaju u tome, pored osećanja krivice, dobijaju „dokaz” da nisu dovoljno dobri da bi zaslužili da ih mama i tata dovoljno vole.

Dete može na različite načine izvoditi štetne zaključke o razvodu svojih roditelja. I zato je potrebno sa detetom razgovarati, otkriti njegove greške u razmišljanju i ispravljati ih. Kada se odluče za razvod, roditelji na to treba da pripreme dete, ali i da tokom i nakon razvoda sa njim često razgovaraju o tome šta doživljava. Kao što je patološki optužiti dete da je krivo za razvod, patološki je kada roditelj koji ne želi razvod od deteta očekuje da mu spasi brak.

Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika
Zak

Lav Broj poruka : 216
Datum upisa : 03.02.2011
Godina : 28

PočaljiNaslov: Re: Kako deca vide razvod?   Pet Feb 04, 2011 1:04 am

Razvod ne moće biti bolan do te mere u koliko postoji razumevanje oba roditelja da su i mama i tata za dete obostrano neophodni.
Nazad na vrh Ići dole
Clara82

Vaga Broj poruka : 516
Datum upisa : 31.01.2011
Godina : 34

PočaljiNaslov: Re: Kako deca vide razvod?   Ned Feb 06, 2011 2:38 am

Da, dete treba osetiti, da su se mam i tata razveli zbog prestanka ljubavi izmedju njih, a ne da je dete tu krivo..

Nazad na vrh Ići dole
Zak

Lav Broj poruka : 216
Datum upisa : 03.02.2011
Godina : 28

PočaljiNaslov: Re: Kako deca vide razvod?   Ned Feb 06, 2011 2:09 pm

Pred detetom trebaju biti složni, mirni, druželjubivi i fini a ne da taj trenutak provedu u svadji i raspravki, a ne daj bože u izmirivanju starih računa batinama... To nikako ne odobravam!
Nazad na vrh Ići dole
BoMbica

Broj poruka : 74
Datum upisa : 21.02.2011

PočaljiNaslov: Re: Kako deca vide razvod?   Sre Mar 02, 2011 7:09 pm

slazem se da posle razvoda treba zbog deteta ostati u korektnim odnosima,ali i pored toga je detetu dosta tesko.kada su se moji razveli,imalas ma oko 4 godine i koliko se secam to je za mene bilo i zbunjujuce i bolno iskustvo.prvo jer se moji roditelji nisu prijateljski razveli,a drugo jer je doslo do potpunog poremecaja u mom zivotu.mama me je povela sa sobom kod svojih roditelja,dakle druga kuca,drugi komsiluk,nema tate,nema drugara,citava atmosfera u porodici je bila dosta zategnuta i negativna i to sam iako mala vrlo dobro osecala,znala sma da nesto nije u redu i da se vise nikada nece vratiti na staro...na zalost,vremenom su stvari postajale samo gore,jer se njih dvoje nimalo nije trudilo da prikrije svoj medjusobni animozitet zbog mene,tako da sam se cesto nalazila izmedju dve zaracene strane,ali to vec nije moja krivica i sramota ,vec njihova.
Nazad na vrh Ići dole
MamaLeki

Broj poruka : 179
Datum upisa : 02.02.2011

PočaljiNaslov: Re: Kako deca vide razvod?   Pet Mar 04, 2011 12:52 am

BoMbica ::
slazem se da posle razvoda treba zbog deteta ostati u korektnim odnosima,ali i pored toga je detetu dosta tesko.kada su se moji razveli,imalas ma oko 4 godine i koliko se secam to je za mene bilo i zbunjujuce i bolno iskustvo.prvo jer se moji roditelji nisu prijateljski razveli,a drugo jer je doslo do potpunog poremecaja u mom zivotu.mama me je povela sa sobom kod svojih roditelja,dakle druga kuca,drugi komsiluk,nema tate,nema drugara,citava atmosfera u porodici je bila dosta zategnuta i negativna i to sam iako mala vrlo dobro osecala,znala sma da nesto nije u redu i da se vise nikada nece vratiti na staro...na zalost,vremenom su stvari postajale samo gore,jer se njih dvoje nimalo nije trudilo da prikrije svoj medjusobni animozitet zbog mene,tako da sam se cesto nalazila izmedju dve zaracene strane,ali to vec nije moja krivica i sramota ,vec njihova.

Bravo!
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Kako deca vide razvod?   

Nazad na vrh Ići dole

Kako deca vide razvod?
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Gaby Espino potvrdila razvod
» Kako da mu pričate prljavo, a da se ne osećate smešno
» Kako se sviraju ovi trileri?
» KAKO PREŽIVETI U SVETU MAFIJE: Danna Garcia u novoj telenoveli!
» Ženska moda: Kako da nosite patike na moderan način

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: Dete od glave do pete... :: Psihologija deteta-
Skoči na: