PrijemPortalKalendarČesto Postavljana PitanjaTražiLista članovaKorisničke grupeRegistruj sePristupi
Dobrodošli na forum Maleni ljudi, forum o najvećem čudu sveta-detetu..Registrujte se i uživajte sa nama..ćaskajmo o različitim temama..potrebno je samo da se registrujete...nakon toga se ulogujete i sa nama ste...
Zadnje teme
» Kaladont...
Pet Avg 02, 2013 3:26 pm od čupe

» Kako smo se upoznali..
Sub Jun 11, 2011 12:43 am od Mirka

» Bla, bla:)
Pon Mar 28, 2011 3:12 pm od blanka

» Moje misljenje o forumasicama
Pet Mar 25, 2011 9:43 pm od blanka

» Oceni smajlijem osobu iznad :)
Pet Mar 25, 2011 9:41 pm od blanka

» Roditeljski dodatak
Čet Mar 24, 2011 10:11 am od Sanjiva

» Slike lepog cveća
Ned Mar 20, 2011 10:54 pm od Sanjiva

» Vežbe za jednostavniji porođaj
Ned Mar 20, 2011 5:03 pm od Sanjiva

» Crtani filmovi
Ned Mar 20, 2011 12:26 pm od Sanjiva

Naj bolji poslanici
Clara82

Sanjiva

blanka

Zak

MamaLeki

Milena

Mama 3

Mirka

BoMbica

NINA

Delite | 

Dozvoljeni lekovi u trudnoći

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Milena

Rak Broj poruka : 141
Datum upisa : 31.01.2011
Godina : 30

PočaljiNaslov: Dozvoljeni lekovi u trudnoći   Pon Jan 31, 2011 6:31 pm

U trudnoći, kao i u bilo koje drugo vreme, žena može imati zdravstvenih problema - samo što se u toku trudnoće često boji da uzme bilo koji lek. Tako može nastati problem ne samo za nju već i za partnera, kome, naravno, nije nimalo lako da gleda voljenu osobu kako se muči a ne sme da uzme ni aspirin.

Srećom, nemali broj lekova je ipak dozvoljen u trudnoći, tako da niti je trudnica prinuđena da pati, niti su njeni ukućani osuđeni da je bespomoćno gledaju kako se muči. Koje, dakle, lekove žena u drugom stanju sme da uzima, a koje bi morala da izbegava?

Naravno, u principu nije dobra ideja kljukati se lekovima, u trudnoći ili ne. Ipak, neki lekovi su tokom trudnoće naročito štetni, jer mogu uzrokovati malformacije ploda, ili čak i njegovu smrt, a i trudnica može doživeti različite neprijatne nuspojave. Lekovi koje bi iz ovih razloga svakako trebalo izbegavati tokom trudnoće su sedativi, citostatici, hormonski preparati, anksiolitici i neki antikonvulzivi. Mnoge žene se boje antibiotika, ali ako se uzimaju u prepisanoj, terapijskoj dozi, nema dokaza da će štetiti plodu. Ukoliko je neophodan analgetik, paracetamol je dozvoljen.

Tokom trudnoće, česti "pratioci" u različitim njenim fazama su nesanica, glavobolja, mučnina i/ili bolovi u leđima. Tada pomaže promena načina ishrane, uzimanje češćih a manjih obroka, konsumiranje "suve" hrane, izbegavanje jakih mirisa i začina, kao i masne i konzervirane hrane. Pomažu i šetnja i blago vežbanje, a kao pomoć mogu da posluže i biljni čajevi - dozvoljeno je konsumirati ih sve, izuzev velikih količina crnog čaja.

U trudnoći se, kao i inače, može desiti vaginalna infekcija. Tada je svakako neophodno posetiti ginekologa, koji će odrediti terapiju - u principu, smeju da se uzimaju i oralni medikamenti i vaginalete, samo što ništa od toga ne sme da se uzima samoinicijativno.

I prehlada je nešto što se lako može desiti. Prečest je običaj da se za svaku prehladu samoinicijativno i potpuno nepotrebno uzimaju antibiotici; u slučaju prehlade, najbolje je otići lekaru, koji će tražiti potrebne analize kako bi se mikrobiološkim pregledom izolovali uzročnici i otkrilo na koje su antibiotike osetljivi. Ako ispadne da se radi o virusnoj infekciji, tu nikakvi antibiotici ne pomažu. Povišena temperatura i uobičajeni simptomi prehlade sami po sebi nisu razlog za posezanje za antibioticima.

Čest problem u trudnoći je opstipacija, ali laksativi tada uopšte nisu poželjni. Ipak, to ne znači da trudnica mora da pati zbog zatvora - ovu neprijatnu pojavu moguće je preduprediti pravilnim režimom ishrane. Treba unositi žitarice, tečnosti, mahunasto i sirovo povrće, voće. Onoliko koliko to fizičko stanje trudnice dopušta, bitna je i fizička aktivnost.
Nazad na vrh Ići dole
Pogledaj profil korisnika
Zak

Lav Broj poruka : 216
Datum upisa : 03.02.2011
Godina : 28

PočaljiNaslov: Re: Dozvoljeni lekovi u trudnoći   Pet Feb 04, 2011 12:53 am

Ja sam pila samo vitamine - gvoždje i još neke... Uvek sam imala problem sa stolicom! Kažu da je zbog gvoždja!
Nazad na vrh Ići dole
Sanjiva

Strelac Broj poruka : 391
Godina : 37

PočaljiNaslov: Re: Dozvoljeni lekovi u trudnoći   Pet Feb 04, 2011 12:55 am

I ja, a za zatvor, musli natopljen u jogurt, pomaze provereno! U osmom mesecu sam zakacila konjuktivitis, ali nisam htela da stavljam kapi vec sam ispirala oci cajem od kamilice. Protiv sam uzimanja lekova u trudnoci, osim kad bas mora.

Nazad na vrh Ići dole
Mama 3

Škorpija Broj poruka : 94
Datum upisa : 02.02.2011
Godina : 40

PočaljiNaslov: Re: Dozvoljeni lekovi u trudnoći   Pet Feb 04, 2011 2:35 am

Sanjiva ::
Protiv sam uzimanja lekova u trudnoci, osim kad bas mora.
Sa ovim se slazem i samo da dodam da sam pila za temperaturu ili kad sam imala neke bolove (zubobolja, glavobolja) Febricet ili Paracetamol
Nazad na vrh Ići dole
Clara82

Vaga Broj poruka : 516
Godina : 34

PočaljiNaslov: Re: Dozvoljeni lekovi u trudnoći   Pet Feb 04, 2011 2:41 am

Ja sam bila više puta prehladjena u toku ove druge trudnoće, ali nisam pila ništa od lekova, već samo prirodno, beli luk, kivi, karamelisano mleko hihi

Nazad na vrh Ići dole
Mama 3

Škorpija Broj poruka : 94
Godina : 40

PočaljiNaslov: Re: Dozvoljeni lekovi u trudnoći   Pet Feb 04, 2011 2:49 am

Ja sam imala uzasan problem sa jednim zubom, ali sam napisala za ove lekove cisto da se zna da su dozvoljeni u trudnoci. Prehlade i sl. ja lecim, kao i ti prvo narodnim lekovima, prirodnim vitaminima i za lek samo samo u slucaju velike nuzde. Pozdravljam i podrzavam tvoj nacin lecenja
Nazad na vrh Ići dole
Zak

Lav Broj poruka : 216
Datum upisa : 03.02.2011
Godina : 28

PočaljiNaslov: Re: Dozvoljeni lekovi u trudnoći   Sub Feb 05, 2011 11:52 am

Ipak je najbolje prirodno!
Nazad na vrh Ići dole
blanka

Bik Broj poruka : 386
Datum upisa : 01.02.2011
Godina : 30

PočaljiNaslov: Re: Dozvoljeni lekovi u trudnoći   Čet Feb 10, 2011 3:46 pm

ja sam se trudila u trudnoci da ne pijem lekove, hvala bogu pa nisam morala, ali sam pila febricet dok sam dojila i dr mi je rekla da to mogu trudnice i dojilje
Nazad na vrh Ići dole
MamaLeki

Broj poruka : 179

PočaljiNaslov: Re: Dozvoljeni lekovi u trudnoći   Pet Feb 25, 2011 6:22 pm

Za Paracetamol znam da može u trudnoći, ja sam ga pila zbog zuba, e sad za ove ostale ne znam.
Nazad na vrh Ići dole
Sanjiva

Strelac Broj poruka : 391
Godina : 37

PočaljiNaslov: Re: Dozvoljeni lekovi u trudnoći   Sub Feb 26, 2011 10:24 am

Ostale nikako prva tri meseca, a kasnije samo uz strogu konrolu lekara.

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Dozvoljeni lekovi u trudnoći   

Nazad na vrh Ići dole

Dozvoljeni lekovi u trudnoći
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Nur Fetahoglu demantovala da je u petoj nedelji trudnoće!
» Seks u trudnoći – da ili ne?
» 8 poza za najbolji oralni seks u vašem životu

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: Trudnoća... :: Lekovi u trudnoći-
Skoči na: